Relacje z podróży ESTA Travel - ESTA Travel
Biuro Podróży ESTA Poznań

Miejsce Mocy Tamil Nadu 6-18.03.2020

Poznajemy okolicę


08-03-2020

Auroville – idealne miasto?

Od rana po sesji warsztatów i jogi udałyśmy się do pobliskiego miasta, Auroville, które jest w swoich założeniach utopijną wizją miasta przyszłości. Miasto zaprojektowała pewna Francuzka, pod wpływem swojego partnera duchowego – Sri Aurobindo w 1968 roku. Ta niezwykła komuna zamieszkiwana przez ponad 2500 osób z całego świata jest — w swoich założeniach — miastem wolnym od problemów, uprzedzeń i pieniędzy, a oparta na wzajemnym zaufaniu i poszanowaniu. To miejsce dla każdego. Ponad podziałami.

W czasie naszego spaceru odwiedziłyśmy centrum informacyjne, a także serce miasta, czyli Matrimandir – olbrzymią budowlę, przypominającą złotą piłeczkę golfową, które jest głównym punktem medytacyjnym mieszkającej tu społeczności. Zachwycałyśmy się bujną zielenią, którą od podstaw urządzili tu mieszkańcy, a w szczególności wielkimi, rozłożystymi „wędrującymi drzewami”, czyli banianami.

Vive la France!

Odwiedziłyśmy także położone niedaleko naszego hotelu Pondicherry, dzisiaj jedno z 8 terytoriów związkowych na terenie Indii, a niegdyś byłą francuską kolonię, którą kraj Napoleona rządził ponad 280 lat! Do dziś zostało tu wiele śladów po francuskiej dominacji – charakterystyczne zabudowania, dom gubernatora i kościoły katolickie. Pondicherry to jakby Indie przez różowe okulary – czyste, przyjemne, z pięknym nadmorskim deptakiem i domami pamiętającymi kolonialne czasy.

Zawitałyśmy też do sklepu ze wspaniałymi materiałami z Kaszmiru. Po raz pierwszy w Indiach miałyśmy okazję poprzebierać w kolorowych szalach i tunikach, a potem sprawdzić swoje zdolności w targowaniu się. Nie było łatwo, ale dałyśmy radę. Jutro wracamy do Pondicherry po więcej. Będzie się działo!

Pojechali i napisali: