Porady dla turystów wybierających się do Włoch - ESTA Travel
Biuro Podróży ESTA Poznań

Porady dla turystów wybierających się do Włoch

Bella Italia

Włochy to kraj, który można, trzeba, należy odwiedzać jak najczęściej. Ilekroć ktoś mnie pyta o kraj lub miejsce, gdzie chciałabym się przeprowadzić niezmiennie od lat trwam przy Italii, a w szczególności jej stolicy. Uwielbiam się cieszyć widokiem Rzymu i nie jest to ważne czy akurat z kopuły Bazyliki Św. Piotra, a może z najwyższego piętra Koloseum, piękna panorama rozpościera się także ze szczytu Schodów Hiszpańskich. Ja uwielbiam widok na Rzym mały, zwykły, lokalny taki wprost na ulicy, na targu Campo di Fiori albo w dzielnicy żydowskiej.

Jedz, módl się, kochaj

Rzym można wypić w filiżance espresso przy Panteonie, można zjeść w kulkach lodów przy murach Watykanu, albo wieczorem utopić w lampce dobrego prosecco na Zatybrzu.

Włoskie wakacje to dla mnie osobiście spełnienie marzeń o pięknej podróży. Pogoda jest tu zawsze, jeśli nawet na północy pada to południe kąpie się w słońcu, gdy chmury pojawią się nad Rzymem, to idealna wręcz okazja by uciec do Muzeów Watykańskich, Galerii Borghese czy Św. Pawła za Murami. Wielu odstrasza liczba turystów, rzeczywiście czasami może być to męczące, choć wystarczy zdążyć dotrzeć tam przed nimi w styczniu, lutym nawet marcu lub po nich czyli w październiku lub listopadzie. Zapewniam Was, że Rzym także wtedy jest piękny, a do tego czasami nawet pusty.

Czy musi być drogo?

Czy Włochy są drogim krajem? To także powtarzające się pytanie przy wyborze destynacji wyjazdowej. Cóż, niestety są, ja potrafię im to wybaczyć, bo w moich oczach warte są każdej ceny, ale tanio to we Włoszech nie będzie, tym bardziej, że każde miasteczko to osobna historia, kolejna karta wielkiej księgi.

Poza wspomnianym już Rzymem polecam na równi miasta na północy: Mediolan, Bolonię, Pizę, Lukę, oczywiście królową Toskanii czyli Florencję. Aktywny wypoczynek czeka nad Jeziorem Garda lub Como. Mamy jeszcze szlaki pielgrzymkowe z Asyżem, Loretto czy Monte Cassino.

Kuchnia włoska jak marzenie

A dla miłośników najlepszej kuchni swe podwoje otwiera Neapol oraz całe południe Italii. Kuchnia jest elementem włoskiej kultury, to z pewnością wielki atut pobytu we Włoszech. Pasty, pizza, tiramisu, gelati czy caffe to tylko niektóre elementy codziennego życia gastronomicznego. I zapewniam Was, że nigdy nie będzie tak samo, nawet w tej samej restauracji dzień po dniu dania mogą smakować zupełnie różnie.

To właśnie we Włoszech jest najsympatyczniejsze, wracasz niby w to samo miejsce i zaczynasz je odkrywać zawsze na nowo.

Viva Italia!

Pojechali i napisali: