Estera Hess — podróżnik, traveler, pilot wycieczek zagranicznych, explorer, lingwista. Smakosz kuchni świata, amator sportów motorowych. Łowca przygód egzotycznych, ekspert w planowaniu indywidualnych wyjazdów zagranicznych. Doradca przy wyborze kierunku wakacji.
Dzisiaj przed nami kolejny długi przejazd czyli Drogi Etiopskiej część II, ale mimo wszystko korzystamy z okazji zobaczenia ceremonii kościelnych w mieście i zarządzamy bardzo wczesną pobudkę dla chętnych. Tylko czwórka z nas wybiera sen ponad ceremonie kościelne i zostaje w hotelu w cieplutkich łóżeczkach, reszta z latarkami rusza do miasta. Dogania nas nasz opiekun i w komplecie maszerujemy na jedno z rond miejskich, gdzie pod wielką koroną starego drzewa zaczynają gromadzić się pierwsi wierni. Wszyscy ubrani w swoje tradycyjne białe szaty wyglądają jak duchy. Coraz więcej osób wyłania się z każdego zakątku, z najwęższych ulic wyłaniają się poszczególne osoby. Póki co nic nie zapowiada zbliżających się obchodów religijnych. Alem jednak zapewnia, że lada moment się zacznie. Pozwala nam wejść na dziedziniec przed tutejszym kościołem. Z wnętrza dobiegają śpiewy i widać ale tylko z daleka postaci przemierzające w kościele z Arką Przymierza na głowie. Wybraliśmy dobry moment bo cała procesja wyłania się nagle z kościoła i wychodzi na ulicę. Nadal jest ciemno, dopiero 6 nad ranem. Cała procesja przesuwa się ze specjalnymi świecami w rękach. Wygląda to niesamowicie. Wtapiamy się w tłum i docieramy do naszego drzewa, skąd z platformy widać doskonale całe zgromadzenie. Przygotowania do modłów trwają. Ludzie zarówno mężczyźni jak i kobiety choć osobno ustawiają się w wielkim prostokącie, coraz więcej zapalonych świec. Ich twarze pogrążone w gorliwej modlitwie, białe szaty i blask świec – tworzą niezapomniany widok. Zaczynają się śpiewy i modły, ksiądz intonuje melodie a wtórują mu najpierw mężczyźni a potem kobiety. Kilku mężczyzn wnosi na środek placu chorego wprost z łóżkiem. Osoba nie jest w stanie uczestniczyć w modłach o własnych siłach. Nie możemy się napatrzeć. Procesja rusza w drogę. My towarzyszymy jej jeszcze przez chwilę i idziemy przed kościół Matki Boskiej z Syjonu by wyjść jej naprzeciw. Musimy chwilę zaczekać, ranek wcale nie zapowiada upalnego dnia – jest dość rześko. Z dala słychać już śpiewy, zbliżają się w naszą stronę. Nagle wylania się pierwszy rząd małych światełek w oddali. Zaraz za nimi kolorowy parasol – baldachim i mnóstwo wiernych. Nadal w porządku najpierw mężczyźni, potem kobiety. Przypatrujemy się im do końca, odprowadzamy wzrokiem aż do ronda i wracamy do hotelu. Grzejemy się jeszcze przez chwilę w łóżeczkach, potem śniadanie i droga. Pierwszym przystankiem jest świątynia w Yeha.
Tak naprawdę na miejscu zastajemy jedynie skromne ruiny, ale pobliski klasztor i muzeum są ciekawe. W czasie kiedy zwiedzamy nasz Alem i kierowca Bana odnajdują nauczyciela lokalnej szkoły i mimo tego, że dzisiaj dzień wolny od szkoły i nie ma zajęć udaje się zwołać dzieciaki i innych nauczycieli wraz z dyrektorem. Jeszcze przed wylotem przygotowaliśmy wiele rzeczy: zeszyty, przybory szkolne, kredki, zabawki, ubrania, baloniki, leki, długopisy, pluszaki, gwizdki, samochodziki dla najmłodszych. Chcemy by pomoc trafiła w dobre ręce i stąd decyzja o odwiedzeniu jednej ze szkół wybranej zupełnie spontanicznie . Decyzja że idziemy pieszo. Najpierw kawałek przez wioskę, już oczywiście wieść o białych rozeszła się wśród miejscowych dzieciaków. Teraz za rękę prowadzą Andrzeja, Agę, Monia chwilowo ma nawet dwójkę Maluchów. Kończy się wioska a szkoły nadal nie widać. Jednak dzieci kiwają głowami zapewniając, że idziemy w dobrym kierunku i pokazują hen daleko błyszczący dach. Przed nami spacer po ściernisku, otwartym polu i rzeczywiście docieramy do szkoły.
A tu podejmuje nas osobiście sam pan dyrektor. Przemiły, dumnie pokazuje pokój nauczycielski, gdzie na ścianach wiszą plany lekcji i dzienniczki ucznia. Przedstawia nam pozostałych trzech nauczycieli. Oglądamy także składzik z materiałami edukacyjnymi. Stos zakurzonych książek, jedna kapciowata piłka do nogi, kilka zabawek, połamane kredki. Uśmiechamy się przez łzy. Czas na odwiedziny w jednej z czterech klas. Najpierw jednak wypakowujemy nasze torby z prezentami. Nauczyciele wydają się być wzruszeni a dzieciaki, które zaglądają nam przez ramię już głośno krzyczą i rozpowiadają o nowych nabytkach. W klasie wiele tablic z literkami, cyferkami, anatomia człowieka, proste przybory szkolne. Nie ma tu żadnych ławek ani stolików, za to tablica. Maluchy siedzą wprost na ziemi, mają tylko maleńkie podkładki z drewna. Specjalnie dla nas wykonują piosenkę a potem kilka scenek rodzajowych. Brawo!
Najnowszym nabytkiem szkoły, jeszcze nieotwartym jest toaleta, pan dyrektor nalega byśmy zobaczyli ten budynek. Idziemy. Dzieciaki z nami. Na koniec pamiątkowe zdjęcia. Specjalnie dla nas nauczyciela ustawiają maluchy w czterech rzędach i wzywają do apelu. Za chwilę zaczynają wciągać na maszt flagę Etiopii a wdzięczny chór dzieciaków śpiewa dumnie z ręką na ramieniu swoich kompanów hymn Etiopii. I wszystko dla nas. Jeszcze zdjęcia, uśmiechy i idziemy do autobusu.
Zanim jednak pożegnamy się ze szkołą na dobre pada spontaniczna decyzja o zbiórce dla szkoły. W kilka minut mamy 770 birrów, co zostaje odnotowane w lokalnej księdze i za te pieniążki zakupione zostaną mundurki dla uczniów.
Kolejny punkt programu to klasztor Debre Damos. Tu wchodzić mogą tylko mężczyźni ale i my wspinamy się pod sam klasztor. Tym bardziej, że wejść do niego można pokonując tylko 15 metrową skalną ścianę podciągając się na linie. Po drodze mijamy kilkanaście osób, które rozczarowane ale i zaniepokojone wracają z klasztoru. Padają pojedyncze słowa: nie wejdziecie, śmierć, zabójstwo, mnich, skarb… Niczym dobry kryminał. Nie zawierzamy jednak pogłoskom i sami chcemy przekonać się co się dzieje wewnątrz, tym bardziej, że do klasztoru jeszcze kawałek. Pod stromą ścianą rzeczywiście lina wciągnięta na górę bez szans na wejście, upewniamy się jednak pytając ludzi co się stało. Historia z serii nie do uwierzenia, akurat poprzedniej nocy kilku przebranych za pielgrzymów mężczyzn z pobliskiej wioski zamordowało opata oraz skarbnika i uciekło z milionem birrów. Dopiero co odbyły się uroczystości pogrzebowe a policja prowadzi dochodzenie i ściga przestępców. Jeden z nich został załapany jeszcze na terenie klasztoru. Drugiemu udało się uciec. Jeszcze przez chwilę żywimy nadzieje, że uda się nam wejść, ale te zostają rozwiane przez mnicha, który z daleka pokrzykuje, że dzisiaj na pewno klasztor nie zostanie otwarty dla zwiedzających. Co za szkoda.
Przed nami kolejne kilometry. Ma ich być 280, a dopiero 100 za nami. Nocujemy w Mekele. Na lunch i to późny zatrzymujemy się w lokalnej restauracji. Jesteśmy bardzo blisko granicy z Erytreą. Aby wejść do środka trzeba przejść prawie dosłownie przez toaletę, potem jeszcze wielkie haki z ociekającym krwią mięsem a dopiero potem dla tych, których nie przeraziły zapachy sala restauracyjna. Jedzenie jednak okazuje się całkiem smaczne. Dalej w drogę.
Docieramy do Mekele naprawdę późno. Hotel z zewnątrz wygląda bardzo obiecująco. Jest nawet fontanna, środek już skromniejszy, a pokoje iście afrykańskie. Ale jest ciepła woda. Kolacja w sali tylko dla vipów, siedzimy w pluszowych fotelach, jak się okaże z Monią siedziały w tych samych fotelach także pchełki. Ale jedzenie jest smaczne, a nas nie opuszczają humory. Kolacja integracyjna. Jakoś łatwiej przyjąć do wiadomości w takich warunkach wczesną pobudkę.
" Wyprawa do Peru to była niesamowita przygoda, pełna wrażeń i wyzwań. Wracamy zadowoleni, z tysiącem zdjęć i głowami pełnych wspomnień. "
"Chciałabym bardzo podziękować za cudownie zorganizowany wyjazd. Wszystko było dopracowane i zapięte na ostatni guzik."
"Dziękuję Ci bardzo za ostatnie cudowne, dwie wyprawy. Spełniłaś moje młodzieńcze marzenia poznania Egiptu i zabrałaś mnie w przepiękne góry, o których śniłam przez ostatnie miesiące, pozwoliłaś mi uciec od stresu i pooddychać światem; wspaniały czas! Czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy! "
"Chciałabym serdecznie podziękować za wspaniałą keralską przygodę! Dziękuję za wszelką pomoc okazaną przed i w trakcie wyjazdu, dziękuję za wspaniałą opiekę pięknie uśmiechniętej, pomocnej i świetnie zorganizowanej Karoliny, dziękuję za inspirujące warsztaty z Pauliną w niezwykle urokliwym Kondai Lip. To był piękny czas!"
"Serdecznie dziękujemy ESTA TRAVEL za zorganizowanie niesamowitej wyprawy do Ugandy. To była absolutnie niezapomniana przygoda, która przyniosła nam wiele radości, emocji i niezwykłych doświadczeń. Wszystko od samego początku było perfekcyjnie zorganizowane, od transportu, zakwaterowania w malowniczych klimatycznych loggiach, po sam program wycieczki. Doceniamy Pani pasję i zaangażowanie w organizację wyprawy wyjątkowej i niepowtarzalnej. Dopracowanie wszystkich szczegółów sprawiły, że była to podróż magiczna - komfortowa i bezpieczna. Jesteśmy bardzo wdzięczni. Specjalnie podziękowania dla Pani za wsparcie na samym początku podróży kiedy nasze bilety lotnicze raz za razem były anulowane, a my przerażeni… ale co źle się zaczyna, dobrze się kończy. Pani spokój był dla nas wybawieniem."
"Chciałbym podziękować w imieniu swoim i żony za super wycieczkę, najlepsza do tej pory, na jakiej byliśmy, wszystko dopięte na ostatni guzik. No i wielkie dzięki za Izę i super przewodników!"
"Właśnie wróciłam z drugiego wyjazdu z Waszym biurem w tym roku. Nie jestem osobą zbyt otwartą, opisując wrażenia i odczucia, ale nie mogę, nie wyrazić swojego zachwytu z tych pobytów. Jesteście niesamowicie profesjonalnym, rzetelnym biurem podróży. Już po pierwszym wyjeździe czułam się niesamowicie zaopiekowana, dopieszczona i zadowolona, ale pomyślałam, że to może przypadek, miałam szczęście, ale po drugim wyjeździe stwierdziłam, że to nie przypadek. Wy jesteście po prosu ŚWIETNI !!! Bardzo dziękuję za wspaniałe wakacje. Były to wyjazdy do Pauliny Młynarskiej, którą uwielbiam i na pewno jeszcze nie raz skorzystam z takich wyjazdów. Polecam biurko Esta Travel znajomym, bo wiem, że warto. Obserwuję Was w mediach społecznościowych i razem z mężem planujemy wyjazd z Esta Travel w jakieś ciekawe miejsce na Ziemi, może Azja ? Do..."
"Chciałam w imieniu całej rodziny podziękować za super safari. Kierowcę mieliśmy bardzo sympatycznego. Lodge tez była świetna. Wielkie dzięki!"
"Chcieliśmy jeszcze raz wyrazić nasze zadowolenie z udziału w ekspedycji pod hasłem "Wielka włóczęga po Egipcie". Jest nam bardzo miło, że poznaliśmy się osobiście. Pełen szacunek za szeroko rozumiany profesjonalizm."
"Chciałam gorąco podziękować z możliwość poznania Madagaskaru. Wyprawa, choć trudna absolutnie niezwykła i niezapomniana Podróżowanie z Anią to czysta przyjemność; nawet w absolutnie ekstremalnych warunkach. Cieszę się bardzo z tego czasu i mam nadzieję, że niedługo znowu wyruszę z Esta Travel. Pozdrawiam serdecznie"
"Chcielibyśmy serdecznie podziękować za zorganizowaną wycieczkę do Apulii, a w szczególności podziękować Martynie za perfekcyjną opiekę i organizację. Udało nam się nawet wspólnie odkryć nieznany dotąd akcent polski w Apulii, więc w trakcie wyjazdu staliśmy się nawet odkrywcami. "
"Dzień dobry Pani Estero. Chciałbym bardzo podziękować za wspaniałą wycieczkę. Muszę przyznać, że Pakistan zrobił na mnie ogromne wrażenie. Cieszę się, że to akurat z Pani biurem i Anią "przetarłem szlak". Nie będę się rozpisywał na temat programu, hoteli itp. ponieważ Ania zna moją opinię na te tematy i na pewno Pani przekaże (nie było na co narzekać). Jeśli chodzi o Anię, to napiszę tylko, że z taką kobietą aż chcę się podróżować. Mam nadzieję, że to nie ostatnia wyprawa z Pani biurem. Jeszcze raz dziękuję za super spędzony czas. Pozdrawiam"
"Safari fantastyczne! Naprawdę super. Kierowca ekstra, park przepiękny, super warunki. Wszystkim nam BARDZO SIĘ PODOBA !!! Dziękujemy"
"Dziękujemy! Było bardzo bardzo bardzo trudno. To była dla nas najtrudniejsza rzecz w życiu. Wiatr był potężnie silny, wiele osób zrezygnowało. Generalnie bardzo dobra organizacja podczas trekingu jak i poza. Dziękujemy serdecznie za te niesamowite wakacje. Tanzańczycy to świetni ludzie. Świetnie przeżycie! "