Przepisy kulinarne - Kuchnie Świata - ESTA Travel
Biuro Podróży ESTA Poznań

Smaczki

Eksperymenty smakowe podczas wypraw

Każdej naszej wyprawie towarzyszy smakowanie lokalnych potraw. I bywa z nimi różnie. Czasami pochłaniamy zachwyceni kolejne dania pojawiające się na stołach zachłannie próbując nowych smaków. Nigdzie świeże ryby nie smakowały nam tak jak w RPA czy Kostaryce. Podawane z grilla, z czosnkiem albo z masełkiem cytrynowym stały się naszym ulubionym daniem. Steki z wołowiny to Argentyna, chociaż i w Brazylii odkryliśmy wspólnie wiele restauracji serwujących wyborne steki wprost ze szpad obracających się nad wielkim paleniskiem, do tego grillowany soczysty i pachnący ananas...

Nie sposób zapomnieć eksperymentów kulinarnych i odwagi nas podróżujących i zgłodniałych Turystów w Chinach. Bywały takie miejsca, gdzie nawet na widelce nie można było liczyć, a pyszne chrupki okazywały się uszami wieprzowymi, a maleńkie kulki jąderkami... Japonia: tu nieraz mieliśmy nad wyraz dzielne miny próbując kolejnych delikatesów. Ale wiemy jedno: jeśli sushi to tylko w Tokyo przy targu rybnym. Do dnia dzisiejszego marzą się nam wymyślne i bardzo proste przyrządzane na zwykłym piecu przerobionym z balii tortille w Meksyku. A smak chitynowych pancerzyków chrząszczy i pasikoników serwowanych z cytryną lub chilli stał się nie do zapomnienia. A nasze kluchy i ryż w Papui? Niby takie zwykłe, ale przygotowywane w bardzo skromnych warunkach wymieszane z tym co było akurat z nami - tworzyło wyjątkowy smak i udanie nas tuczyło... Grzechem byłoby nie wspomnieć o Indiach - miało być curry i curry i curry. A było pysznie: chlebek czosnkowy, zupa pomidorowa, soczewica, warzywa z serkiem, szpinak, kurczak masaala. Palce lizać.

I właśnie dlatego powstała ta strona. Bo jest nas gotujących, rozprawiających nad jedzeniem, piekących bardzo wielu. I każdy z nas ma swoje najbardziej sprawdzone przepisy i swoje najbardziej ulubione dania. Podzieliliśmy je na trzy rozdziały: przystawki, dania główne i słodkości. Zapraszamy do podsyłania nowych przepisów i dzielenia się przywiezionymi zewsząd nowościami. Strona ta podbiła od razu wiele serc i wiemy, że nasze Smaczki często goszczą w Waszych domach. Teraz wszystkie nowo dodane przepisy opatrzone będą słowem NOWOŚĆ.

Pojechali i napisali: