Cała ja - ESTA Travel
Biuro Podróży ESTA Poznań

Uzbekistan 26.09- 7.10.2022

Dzień odkrywania Samarkandy


01-10-2022

Registan

Nasz dzień rozpoczynamy spokojnym, hotelowym śniadaniem, potem pakujemy podręczne plecaki, bo z powrotem wrócimy dopiero wieczorem, po kolacji. Przed nami cały dzień odkrywania Samarkandy!

Zaczynamy, a jakże, od słynnego placu Registan, który widzieliśmy oświetlony wczoraj wieczór. Jest po prostu przepiękny! Trudno opisać jego ogrom, finezję i piękno! Trudno też zrobić dobre zdjęcie, bo obiektyw aparatu nie obejmuje tych wszystkich sklepień, portali i minaretów.

Przysiadamy więc w cieniu wiekowych madras i po prostu chłoniemy atmosferę tego miejsca i cieszymy oczy barwnymi mozaikami. Zakamarki Registanu kryją liczne sklepy z pamiątkami, korzystamy więc z czasu wolnego i robimy zakupy.

Po lunchu, podczas którego możemy podpatrzeć jak nasza gospodyni przyrządza plov, ruszamy dalej.

Odwiedzamy meczet Bibi Chanum, pobliski bazar i mauzoleum Shah-i Zinda. Wspólnie stwierdzamy, że kolory, mozaiki, zdobienia tutejszych zabytków są magiczne i przywodzą na myśl baśnie Tysiąca i jednej nocy.

Po południu każdy z nas ma ponad dwie godziny czasu tylko dla siebie - na odpoczynek, zakupy, kawę, lub po prostu indywidualne spacery po starym mieście.

Muzeum winiarstwa

A na wieczór mam dla mojej grupy niespodziankę! Czy w muzułmańskim kraju, gdzie uprawia się winorośl i produkuje wino, można znaleźć degustacje lokalnych trunków? Można! I to jaką!

Okazuje się, że w Samarkandzie jest małe muzeum winiarstwa, a degustacja obejmuje aż 10 trunków, w tym koniaki! Podejmują nas we wnętrzach rodem z radzieckiego pałacu - ciężkie kredensy, kryształy, obrazy w złotych ramach. Zgodnie stwierdzamy, że słodkie wina są całkiem przyzwoite, niektórym z nas bardzo smakują koniaki, śmiechu jest co niemiara!

Następny dzień!

 

Pomagam

Lubię mieć plan w podróży, daje mi on poczucie bezpieczeństwa i  gwarancję na bezpieczny pobyt w egzotyce. Nie wykluczam spontaniczności, ona pojawia się sama przy okazji napotykanych ludzi, ich historii i ich życia. Poznając te historie, od lat organizuję różne akcje, zbiórki, bale dla Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Docieram do spotkanych na drodze ludzi, przekazując im przywiezione z sobą ubrania, buty, pomoce szkolne, witaminy.

W czasie wolnym…

podróżuję. Przecieram szlaki, odkrywam nowe miejsca, do listy 135 odwiedzonych już przeze mnie krajów co roku przybywa kilka nowych państw. Jednak nie o ilość tu chodzi, a o jakość. Z każdym z tych krajów łączą mnie niezapomniane przygody, długie opowieści i wiele wspomnień, którymi dzielę się na swoim blogu oddychajswiatem.pl

Tęsknię za chwilami, kiedy mogę wsiąść na swój motor albo skuter i przemierzać okolice Poznania, albo cudne mazurskie trasy. Lubię ten wiatr we włosach, zapach lasu czy pól, a i figlarny błysk w oku, gdy przeciskam się pomiędzy samochodami na zakorkowanych ulicach miasta, wzorem azjatyckich molochów. 

Wspólne podróże

Podróże z ESTA Travel dedykuję osobom, które chcą oddychać światem. Potrzebujemy w pędzie życia prawdziwych przeżyć, piękna i szczypty niepewności. Tym, którzy chcą widzieć, odkrywać, poznawać, wiedzieć — powiem, że świat jest naprawdę blisko, trzeba tylko odwagi i fantazji, by chcieć go zauważyć. Jestem w stanie pomóc ułożyć plan podróży, zarezerwować hotel i świadczenia na miejscu, ale najbardziej zależy mi, by odkryć przed swoimi Turystami czar odwiedzanych miejsc, pokazać ich odmienność oraz autentyczną stronę egzotyki.

 

 

Pojechali i napisali:

PFR