Relacje z podróży ESTA Travel - ESTA Travel
Biuro Podróży ESTA Poznań

Miejsce Mocy na Sri Lance 23.10-4.11.2018

Cóż za cudowna niedziela!


28-10-2018

Wizyta w wylęgarni żółwi

Po tradycyjnej porannej sesji jogi i śniadaniu ruszamy do wylęgarni żółwi. Na Sri Lance występuje aż 5 gatunków żółwi morskich. Zwierzęta te narażone są na wiele niebezpieczeństw zarówno ze strony ludzi, jak i zwierząt. Mieszkańcy Wyspy mogą przynieść do wylęgarni znalezione na plaży jaja, za co dostają symboliczną opłatę.

W ten sposób chroni się jaja żółwi przed zjedzeniem przez psy, ptaki czy inne zwierzęta. Jaja są zakopywane w bezpiecznym miejscu, a po wykluciu małe żółwie wypuszczane są do oceanu. Poza tym w wylęgarni zobaczyć można żółwie dorosłe.

Znajdujemy tam zarówno osobniki chore, które po wyleczeniu wypuszczone zostaną na wolność, jak i takie, które z różnych powodów nie poradziłyby sobie bez pomocy człowieka.

Po wylęgarni oprowadza nas jeden z lokalnych wolontariuszy, który z pasją opowiada nam o podopiecznych fundacji. Przy okazji wychwala i naszą urodę i podkreśla, że ma nadzieję na znalezienie żony z Europy

Niesamowite przeżycie!

Na zakończenie wizyty każda z nas ma okazję wypuścić do oceanu jednego z najmniejszych, wyklutych kilka godzin wcześniej żółwików. Z maluchami w dłoniach idziemy w kierunku wody, a następnie wypuszczamy nasze maluchy na wolność. Łezka kręci się w oku wielu z nas, które niespodziewanie poczuły się mamami zastępczymi tych szkrabów. 

 

Zakupy na targu i wspólne gotowanie

Kolejny punkt programu to wizyta na lokalnym targu owoców i warzyw, odwiedziny w sklepie z herbatą cejlońską oraz przerwa na lunch w jednej z restauracji w Galle.

Po powrocie do willi czeka nas wspólne gotowanie. Kroimy warzywa, pomagamy kucharzom w przygotowywaniu kolacji, a jednocześnie staramy się podpatrzyć ich sekrety i przepisy na pyszne lokalne dania. Niektóre z nas radzą sobie w kuchni doskonale, inne z pokorą przyjmują rady i poprawki sugerowane przez kucharzy. Kolacja, w której przygotowaniu uczestniczyłyśmy smakuje  wyjątkowo dobrze.

Pełne wrażeń po tym intensywnym dniu udajemy się na zasłużony odpoczynek. 

 

fot. K. Marczewska-Sosnowska/K.Samiec

Pojechali i napisali:

PFR