Relacje z podróży ESTA Travel - ESTA Travel
Biuro Podróży ESTA Poznań

Peru 6-21.11.2023

Urodziny Jarka


12-11-2023

Urodzinowa niespodzianka

Pobudka jak zwykle z kurami. Już się do tego przyzwyczailiśmy. Cieszy lazurowe niebo i zapowiedź piękniej pogody. Ale najpierw urodzinowa niespodzianka.

Jarek ma dziś okrągły Jubileusz. 100 lat od całej grupy go niezmiernie wzrusza. Zaraz po śniadaniu ruszamy do portu i płyniemy na Wyspy Uros.

Wyspy Uros

Miejscowa ludność mieszka na pływających zbudowanych z trzciny totora wyspach. Są to mini gospodarstwa, które skupiają 2-3 rodziny. Szefowa wyspy, którą odwiedzamy, szczegółowo nam opowiada, jak wygląda budowa takiej wyspy oraz jak żyją na co dzień jej mieszkańcy. Spotkanie okraszone jest śpiewanym Sto lat dla Jarka wraz z podarunkiem pięknych ceramicznych byków będących symbolem szczęścia. Jarek znów wzruszony.

Jeszcze krótki rejs łodzią "urosową" ze słomy po Zatoce i ruszamy dalej.

Tym razem wypływamy na pełne wody jeziora Titicaca na Wyspę Taquile. Jezioro jest ogromne, czujemy się jakbyśmy byli na morzu.  W dali widać góry boliwijskie...

Wyspa Taquile

Po 2 godzinach docieramy do celu. Tym razem jesteśmy na górzystej wyspie, która swą nazwę zawdzięcza Hiszpanowi Pedro Gonzalesowi de Taquile, który nabył ją ok. 500 lat temu od Króla Hiszpańskiego i osiadł na niej wraz z ludnością qechua.

Do dziś jej mieszkańcy mówią właśnie w tym języku w odróżnieniu po wszystkich pozostałych mieszkańców jeziora Titicaca, którzy posługują się językiem ajmara.

Wspinamy się na szczyt wyspy na wys. 4000 m n.p.m. Podchodząc, czujemy tę wysokość. Potem schodzimy do miejsca, gdzie spotykamy się z mieszkańcami wyspy. Czeka nas rozmowa o ich życiu, zwyczajach, kulturze, pokaz tańców i rękodzieła. Trudno się oprzeć zakupom. To kraina, gdzie mężczyźni są bardzo pracowici i robią piękne wyroby na drutach. Jeszcze przepyszny obiad, podczas którego serwowana jest nam zupa z quinoa oraz grillowany pstrąg z wód Titacaca.

Relaks na plaży i wracamy do Puno.

Urodzinowy wieczór w Puno

Droga łodzią trwa ok. 2 h. Przez ten czas pogoda zmienia się diametralnie. Puno wita nas burzą. Zadowoleni wracamy do hotelu, a wieczorem ponownie świętujemy Jubileusz Jarka w knajpce z folklorystycznymi występami.


Następny dzień


Pojechali i napisali:

PFR