Relacje z podróży ESTA Travel - ESTA Travel
Biuro Podróży ESTA Poznań

Sri Lanka 10-22.03.2025

Zasady na Sri Lance


11-03-2025

Ayubowan, czyli dzień dobry!

Po wielogodzinnej podróży bez przeszkód lądujemy w Colombo. Szybko przechodzimy kontrolę paszportową, potem wymieniamy część pieniędzy na lankijskie rupie i kupujemy karty SIM. Chcemy się dzielić naszymi lankijskimi wrażeniami  na bieżąco z tymi, co zostali w Polsce.

Na lotnisku czeka na nas uśmiechnięty przewodnik lokalny Sampath, który pozwala nam nazywać się po prostu „Sampi”. Po wyjściu z lotniska uderza w nas ciepłe i wilgotne powietrze – jest około 28 stopni. Wsiadamy już do klimatyzowanego busika, który wiezie nas do pierwszego hotelu znajdującego w Habarana – około 3,5 godziny drogi na północny wschód. Po drodze odbieramy 3 osoby z naszej ekipy z hotelu w Negombo. (około 20 minut od lotniska w Colombo). Teraz jesteśmy już w komplecie. Sampi opowiada nam o Sri Lance i dostajemy wydrukowane mapki, na których możemy śledzić całą naszą podróż.

Potomkowie lwa i księżniczki

Sri Lanka, nazywana do 1972 roku Cejlonem, to wyspa na Oceanie Indyjskim u wschodnich wybrzeży Indii, która jest około pięć razy mniejsza od Polski. W związku z tym łatwo się po niej poruszać – wszędzie wydaje się stosunkowo blisko, a drogi są dobre. Na Sri Lance żyją różne grupy etniczne, co wpływa na jej różnorodną i unikalną kulturę. Ludność Sri Lanki jest zróżnicowana pod względem etnicznym. Największą grupą są Syngalezi, stanowiący około 74% populacji. Przybyli oni na Sri Lankę z północnych Indii w VI w. Legenda głosi, że Syngalezi pochodzą od księżniczki, która miała potomstwo z lwem. Dlatego też w godle Sri Lanki jest lew, mimo że na Sri Lance lwy nie występują. Syngalezi są buddystami. Drugą co do wielkości grupą są Tamilowie, którzy stanowią około 12% mieszkańców wyspy. Oni przybyli na Sri Lankę z południowych Indii już w III w. i są hinduistami. Na Sri Lance mieszkają też tzw. Tamilowie plantacyjni i stanowią około 4% populacji, zostali sprowadzeni przez angielskich kolonizatorów na początku XIX w. jako pracownicy na plantacje herbaty. Pozostałe grupy etniczne to Maurowie, którzy stanowią 9% populacji i są potomkami Arabów, którzy przybywali od VII w. na Sri Lankę w celach handlowych,  Burgherzy - potomkowie portugalskich, holenderskich i angielskich kolonizatorów z XVI- XIX w., czy najwcześniej zamieszkująca na obszarze obecnej Sri Lanki ludność Wedda, która stanowi jedynie około 1% populacji. Weddowie to najstarsi znani mieszkańcy wyspy, ich początki sięgają około 16 000 lat p.n.e. To ludzie lasu, myśliwi-zbieracze, którym antropologicznie blisko jest do australijskich Aborygenów.

Religie na Sri Lance występują w następującym podziale procentowym: buddyści 70%, hinduiści 15%, muzułmanie 7%, katolicy 8%.

Na Sri Lance są 3 języki urzędowe: syngaleski, tamilski i angielski.

Zasady na Sri Lance

O czym należy pamiętać, wyjeżdżając na Sri Lankę?

  • Uszanuj miejsca kultu religijnego: zakryj ramiona i nogi, zdejmij obuwie przed wejściem do świątyń.
  • Unikaj publicznego okazywania uczuć, takich jak całowanie czy przytulanie.
  • Nie fotografuj się na tle posągów Buddy, gdyż jest to uważane za niegrzeczne. Podaruj sobie selfie z Buddą.
  • Używaj prawej ręki podczas jedzenia, podawania przedmiotów czy wskazywania kierunku, gdyż lewa ręka jest uważana za nieczystą.

Nareszcie docieramy do przepięknego nowoczesnego hotelu Covarno Sigiriya. Zostajemy tu 3 noce. Wita nas duży podświetlony basen pośród palm i klimatyczna przestronna restauracja z wysokimi stropami i bambusowymi żyrandolami. Jemy ze smakiem kolację, próbujemy narodowej potrawy Sri Lanki, jaką jest ryż z curry. Odmian curry jest tu niezliczona ilość – będzie co próbować przez cały wyjazd. Jesteśmy naprawdę zmęczeni. Teraz to poczuliśmy. Udajemy się na zasłużony odpoczynek.


Następny dzień


 

Pojechali i napisali: